Kako brinuti o mentalnom zdravlju

Autor: Tina Madunić, 24. 9. 2021.

Drage učenice i učenici,

u posljednje vrijeme puno se govori o mentalnom zdravlju općenito, pa tako i o mentalnom zdravlju mladih.

Postoji mnogo definicija, a Svjetska zdravstvena organizacija mentalno zdravlje definira kao „stanje dobrobiti u kojem pojedinac ostvaruje svoje potencijale, može se nositi s normalnim životnim stresovima, može raditi produktivno i plodno te je sposoban(na) pridonositi svojoj zajednici“.

Dakle, jednostavno rečeno, dobro mentalno zdravlje znači da se uspješno nosimo sa svakodnevnim neugodnim i stresnim situacijama i da, unatoč njima, dobro funkcioniramo. Također, to znači da smo općenito zadovoljni sobom i uživamo u životu te da se uspješno oporavljamo od emocionalnih teškoća i problema. Pritom ne potiskujemo neugodne emocije, kao što su npr. tuga ili ljutnja, već ih izražavamo tako da ne ugrožavamo sebe i druge.

Molila bih vas da pročitate letak na ovu temu (u prilogu).

Važna napomena: U trenutku kad osjetite da vam je teško nositi se sa svakodnevnim situacijama, u školi ili van nje, slobodno mi se obratite. Zajedno ćemo pokušati naći rješenje. :)

Vaša pedagoginja Tina Madunić

Kako_brinuti_o_mentalnom_zdravlju.pdf (2.45 MB)