> eTWINNING

Održano predavanje „AI u robotici“

Autor: Darija-Marija Jelić, 1. 4. 2024.

Dr.sc. Josip Musić, izvanredni profesor splitskog FESB-a i bivši učenik naše škole održao je 25. ožujka 2024. predavanje o sinergiji umjetne inteligencije i robotike.

Izložio nam je povijest razvoja umjetne inteligencije od 1955.g. kada je pojam AI uveo prof. emeritus John McCarthy s MIT-a do danas kada imamo mogućnost s njom „razgovarati“.

Pojasnio nam je suvremeni način djelovanja umjetne inteligencije kroz konvolucijske neuralne mreže te razliku specifične (ANI) koja zaključuje na osnovu ogromne količine podataka i općenite (AGI) inteligencije koja će posjedovati svijest sličnu ljudskoj i učiti iz nestrukturiranih podataka.

Vidjeli smo vrlo zanimljive primjere diplomskih radova studenata FESB-a o primjeni AI, kao što su interaktivno zrcalo, sustav automatskog prepoznavanja i klasifikacije automobila, upravljanje autonomnim vozilima…

Nakon brzog pregleda razvoja robotike, od 1495.g. i Da Vincijevog dizajna prvog robota, do danas te upoznavanja područja njihove primjene, saznali smo i koji su benefiti integracije AI u robotiku.

Vidjeli smo primjere djelovanja robota s ugrađenom umjetnom inteligencijom te sagledali etičke dileme koje ova sinergija donosi.

Posjetitelji javnog događaja su kroz provedenu evaluaciju iskazali oduševljenje predavanjem te želju da i ubuduće na sličan način uče o suvremenoj tehnologiji.

Zahvaljujemo dr.sc. Josipu Musiću na ovom zanimljivom predavanju.

Prezentaciju predavanja i fotografije s javnog događaja pogledajte u Wakelet kolekciji.

Pozivnica_AI_u_robotici.jpg (81.64 KB)