DRŽAVNA MATURA (2) - OBAVIJESTI MATURANTIMA šk.god.2010./2011

Autor: Darija-Marija Jelić, 13. 9. 2011.

OBAVIJESTI MATURANTIMA šk. god. 2010./2011.
KOJI UPISUJU STUDIJSKI PROGRAM U JESENSKOM ROKU

1. Termin nakon kojeg ćete moći preuzeti potvrde o položenoj državnoj maturi u jesenskom roku biti će naknadno objavljen.

2. Pojašnjenje rang-lista, i postupka upisa studijskog programa:

RANG LISTE

Do 16.09.2011. biti će objavljeni rezultati ispita državne mature u jesenskom roku. Tada će na portalu postani student biti objavljene privremene rang-liste za sve studijske programe. Plasman na „orijentacijskoj“ rang-listi načinjen je na temelju ocjena srednje škole (prosjek svih ocjena srednje škole) i rezultata ispita državne mature.

Prije objave konačnih rang-lista, kandidat će za svaki studijski program koji je prijavio vidjeti koliko je ukupno bodova ostvario, detaljnu strukturu bodova i cijelu rang-listu, pa može procijeniti gdje bi sve po svojim bodovima ostvario pravo upisa, pod  uvjetom da ostali kandidati ne mijenjaju svoje liste prioriteta.

PROMJENA LISTE PRIORITETA STUDIJSKIH PROGRAMA

Postavljeni redoslijed prioriteta studijskih programa iznimno je važan. Kandidat će se, objavom konačnih rang-lista, naći samo na rang-listi onoga studijskog programa koji je najviši na njegovoj listi prioriteta, a na kojemu ostvaruje pravo upisa. S ostalih rang-lista kandidat će biti obrisan.

Promjena liste prioriteta moguća je do 17.09.2011. za jesenski upisni rok.

Učenik može, ako želi,  promijeniti svoju listu prioriteta, na način da:

• promijeni prioritete studijskih programa,

• izbriše neki studijski program s liste,

• doda novi studijski program (samo u okviru položenih ispita državne mature i njihovih razina),

• odustane od prijave svih studijskih programa.

POTVRDA LISTE PRIORITETA STUDIJSKIH PROGRAMA

Prije objave konačnih rang-lista, lista prioriteta studijskih programa  najkasnije 17.09.2011. potvrđuje se upisom TAN-a. Time kandidat potvrđuje da odabrana rang-lista prioriteta predstavlja njegov konačan odabir studijskih programa prema redoslijedu želja.

Sve do trenutka objave konačnih rang-lista, stanje na rang-listama smatra se privremenim. Kandidat se nakon svakoga sljedećeg periodičkog obnavljanja rang-lista može pojaviti na nekoj drugoj rang-listi ili nestati s rang-liste ovisno o tome jesu li drugi kandidati za iste studijske programe mijenjali svoje liste prioriteta. Rang-lista na kojoj će se kandidat pojaviti njegov je najbolji izbor u skladu s mogućnostima, prema postavljenoj listi prioriteta.

OBJAVA KONAČNIH RANG-LISTA

Dana 18.09.2011. objavljuje se konačna rang-lista. Učenik će se konačno naći samo na rang-listi onoga studijskoga programa na kojemu je stekao pravo upisa, odnosno našao se unutar upisne kvote, a koji je najviši na njegovoj listi prioriteta.

Nakon ostvarenoga prava upisa, daljnje informacije  o datumu kada će na fakultet donijeti dokumente i dovršiti proces upisa, potrebno je potražiti izravno na visokom učilištu na kojem je ostvareno pravo upisa.

Detaljne upute za upis dane su u brošuri „Državna matura i prijave za upis na studijske programe“ koju ste dobili u školi.