DRŽAVNA MATURA (1)

Autor: Darija-Marija Jelić, 17. 6. 2011.

OBAVIJEST MATURANTIMA
(dodatna pojašnjenja)

1. UČENICI KOJI NISU OBRANILI ZAVRŠNI RAD DO 30. LIPNJA, A PISALI SU ISPITE DRŽAVNE MATURE

Učenici koji NISU obranili završni rad do 30. lipnja, a POLOŽILI su ispite državne mature u ljetnome roku, NE MOGU dobiti potvrdu o položenim ispitima državne mature, sve dok ne obrane završni rad za što im je rok 31. kolovoza.

Takvi učenici ne mogu biti rangirani za upise na visoka učilišta u ljetnome roku.

Učenicima koji ne obrane završni rad do 31. kolovoza poništavaju se svi položeni ispiti
državne mature.

2. UČENICI KOJI SU POLAGALI ISPITE DRŽAVNE MATURE, ALI NISU POLOŽILI SVE OBVEZNE PREDMETE

Svi takvi učenici mogu u jesenskome roku polagati SAMO one predmete koje nisu položili u ljetnome roku. Ne polažu ponovo sve ispite, osim ukoliko žele popraviti ocjenu.

3. UČENICI KOJI NISU PRISTUPILI JEDNOME OD DIJELOVA ISPITA IZ HRVATSKOGA JEZIKA, ILI ENGLESKOG JEZIKA

Neovisno o tome radi li se o opravdanome ili neopravdanome izostanku s dijela ispita, svi
moraju u jesenskome roku polagati ispite u cijelosti. Oba dijela ispita pišu se u istome danu.
Prolaznost na ovim ispitima ne može se ostvariti samo na temelju jednoga dijela ispita, bez obzira na broj ostvarenih bodova.

3a. UČENICI KOJI SU IZOSTALI IZ OPRAVDANIH RAZLOGA

moraju se o uvjetima upisa u jesenskome roku, na temelju Preporuke Nacionalnoga vijeća za visoko obrazovanje, raspitati izravno za visokome učilištu, jer je njihova odluka hode li prihvatiti Preporuku.
Naime, prošle godine Nacionalno vijeće za visoko obrazovanje donijelo je Preporuku prema kojoj se učenicima, koji su na ljetnome roku izostali iz opravdanih razloga, dozvoljava naknadni upis (preko upisne kvote) ukoliko u jesenskome roku ostvare najmanje bodova kao zadnji upisani u ljetnome roku. Napominjemo, ovo je preporuka i konačnu odluku donose visoka učilišta, a učenike uputite da se o tome informiraju izravno na visokim učilištima na koja se žele kandidirati.

4. UČENICI KOJI NISU PRISTUPILI ISPITIMA DRŽAVNE MATURE U LJETNOME ROKU ZBOG NEGATIVNIH OCJENA

na kraju nastavne godine, a nisu položili popravne ispite u prvome roku, MOGU pristupiti ispitima državne mature u jesenskome roku, neovisno o negativnoj ocjeni. Takvim će se učenicima, ukoliko ne polože ispit u drugome popravnom roku (do 31. kolovoza) poništiti svi položeni ispiti državne mature.

5. PRIJAVE ISPITA DRŽAVNE MATURE ZA JESENSKI ROK

Prijave ispita državne mature za jesenski rok traju od 11. do 20. srpnja 2011.
Učenici polaganje ispita državne mature u jesenskome roku prijavljuju na isti način kao i u ljetnome roku, putem stranice www.postani-student.hr.