Predavanje izv.prof.dr.sc. Ivana Marasovića

Autor: Darija-Marija Jelić, 11. 3. 2022.

U sklopu projekta "STEM for all", kojeg organizira Scientix – Zajednica za prirodoslovno obrazovanje u Europi, izv.prof.dr.sc. Ivan Marasović, profesor Fakulteta elektrotehnike, strojarstva i brodogradnje u Splitu, na Katedri za nanoelektroniku i fotonaponske sustave, održao je predavanje „Sunčane ćelije i fotonaponski sustavi“ učenicima 2.D razreda.

Saznali smo puno o zračenju Sunca, građi sunčanih ćelija te strukturi, korisnosti i utjecaju na okoliš fotonaponskih sustava. Zaključili smo da u Hrvatskoj postoje preduvjeti za puno veće korištenje ovog oblika „zelene energije“ nego što je to trenutačno, tim više što bi se većim udjelom dobivene energije iz obnovljivih izvora pridonijelo kako energetskoj neovisnosti tako i zaštiti okoliša. Učenici će s aktivnostima na ovu temu nastaviti do 6.4. radionicom Uhvatimo energiju sunca.

Predavanje su učenici ocijenili izvrsnim te izrazili zadovoljstvo ovakvim oblikom edukacije. Posjet našeg bivšeg učenika, a danas uspješnog mladog znanstvenika učenici su ocijenili kao susret koji ih motivira na ulaganje truda u stjecanje novih znanja što smo i željeli postići provođenjem eTwinning projekta „Od učionice do zvijezda“ u kojeg se ovo druženje savršeno uklapa.

I_Marasovic_3.jpeg (107.81 KB)
I_Marasovic_4.jpeg (115.71 KB)