Autor: Administrator , 11. 2. 2022.

U skladu s Uputama o primjeni modela ukidanja samoizolacija u osnovnim i srednjim školama uz provođenje redovitog dobrovoljnog samotestiranja učenika Ministarstva znanosti i obrazovanja predstavljamo

MODEL UKIDANJA SAMOIZOLACIJA U OSNOVNIM I SREDNJIM ŠKOLAMA UZ PROVOĐENJE REDOVITOG DOBROVOLJNOG SAMOTESTIRANJA UČENIKA ELEKTROTEHNIČKE ŠKOLE-SPLIT

Obzirom na povećani broj samoizolacija učenika u osnovnim i srednjim školama i s ciljem održavanja nastave uživo, po modelu A, Ministarstvo znanosti i obrazovanja razradilo je u suradnji s Hrvatskim zavodom za javno zdravstvo model ukidanja samoizolacija u osnovnim i srednjim školama.

VIDEO O SAMOTESTIRANJU HZJZ

NASTAVAK OBAVIJESTI I DETALJNE UPUTE POD VIŠE

OBAVIJEST ZA RODITELJE/SKRBNIKE I UČENIKE

Uvjet za ukidanje samoizolacije je provođenje redovitoga dobrovoljnog samotestiranja učenika.

Provođenjem mjere redovitog samotestiranja učenika u potpunosti bi se ukinula obveza samoizolacije za učenike koji su u školi ili izvan nje bili u kontaktu sa zaraženom osobom, a nemaju simptome bolesti i imali su negativan rezultat testa, čime bi se povećalo praćenje nastave uživo u prostorijama škole.

1. Samotestiranje na SARS-CoV-2 brzim antigenskim testovima je dobrovoljno i ​​besplatno te se obavlja jedanput tjedno i to nedjeljom navečer ili ponedjeljkom prije nastave.

AKO JE REZULTAT SAMOTESTIRANJA UČENIKA POZITIVAN, O TOME ODMAH U PONEDJELJAK TREBA IZVIJESTITI RAZREDNIKA I IZABRANOG LIJEČNIKA UČENIKA.

2. Prema uputama proizvođača nije prikladno da učenici mlađi od 16 godina testiranje provode sami bez nadzora ili pomoći odraslih osoba, stoga Vas molimo da im pomognete ili nadzirete testiranje.

3. Učenici koji su u slučaju kontakta s pozitivnom osobom oslobođeni karantene prema uputama HZJZ-a  jer u cijepljeni unutar 4 mjeseca (2 mjeseca ako su cijepljene Janssen cjepivom), preboljeli COVID-19 unutar 4 mjeseca, docijepljeni ili su se cijepili nakon preboljenja ne podliježu karanteni pa u rutinskom samotestiranju mogu sudjelovati na dva načina:

• kao i ostali učenici ili
  • na način da se samotestiraju samo u slučaju pozitivnog slučaja u njihovu razrednom odjelu; u ovom slučaju učenici će također dobiti dva testa budući da je preporuka HZJZ-a da se trebaju testirati odmah nakon posljednjeg kontakta te je preporučljivo da se testiraju i 5 - 7 dana od kontakta s pozitivnom osobom. Učenici koji su u slučaju kontakta s pozitivnom osobom oslobođeni karantene sukladno uputama HZJZ-a, a odlukom roditelja/skrbnika ne žele sudjelovati u rutinskom samotestiranju, provode u vlastitom aranžmanu samotestiranje odmah nakon kontakta i 5 - 7 dana od kontakta s pozitivnom osobom.

4. Učenici koji dijele kućanstvo s osobom koja je pozitivna predstavlja veći rizik za zarazu od boravka u školi ili na izvanškolskim aktivnostima, stoga učenici koji nisu oslobođeni samoizolacije temeljem preboljenja ili cijepljenja, a dijele kućanstvo s pozitivnom osobom mogu biti oslobođeni samoizolacije:

• ako sudjeluju u redovitom samotestiranju učenika, i
  • ako se samotestiraju u vlastitom aranžmanu svaka dva dana tijekom izolacije i još 7 dana nakon izolacije pozitivnog ukućana.

5. Kada se, neovisno o rutinskom samotestiranju, utvrdi da je neki od učenika u razredu pozitivan na SARS-COV-2, učenici će preuzeti dodatni test kako bi se provelo dodatno samotestiranje toga razrednog odjela, neovisno o već provedenome rutinskom samotestiranju koje se provodi jedanput tjedno, a testiranje se obavlja prvi sljedeći dan nakon saznanja o pozitivitetu te je potrebno obaviti samotestiranje na dan primitka testova.

6. Učenici kojima je izrečena samoizolacija unazad tjedan dana te im samoizolacija traje u vrijeme prvog rutinskog samotestiranja, u slučaju negativnog rezultata kreću u školu, a izrečena samoizolacija se administrativno automatski centralno prekida te roditelji/skrbnici ne trebaju javljati liječniku da liječnik prekine samoizolaciju. Ako je rezultat pozitivan, učenik ostaje kod kuće u izolaciji te se roditelji/skrbnici javljaju liječniku.

7. Ako ne želite da Vaše dijete sudjeluje u programu mjere redovitog samotestiranja na SARS-CoV-2, molimo Vas da ispunite obrazac/izjavu u privitku i dostavite je razredniku Vašeg djeteta. U tom slučaju, ako je Vaše dijete došlo u kontakt s pozitivnom osobom neće biti izuzeto od karantene.